10 żelaznych zasad prawidłowego lonżowania

Obserwując lonżowanie konia, możemy stwierdzić, że co trudnego w poganianiu konia po kole. Niestety jest to błędne przekonanie. Lonżowanie to czynność która jak każda inna wymaga nauki i czerpania doświadczenia.


Lonża to idealny sposób na ustanowieniu hierarchii w relacjach człowiek - koń. Jest także rodzajem treningu dla konia, nadaje się również do wstępnej pracy lub przygotowywania młodego konia do siodła i późniejszego ciężaru w postaci jeźdźca na własnym grzbiecie.

W swoim życiu widziałam wiele błędnych zachowań w trakcie lonżowania. Zwykle było to skutkiem niedoświadczenia właściciela, dlatego chciałabym zapoznać Was z zasadami, jakie są obowiązkowe podczas pracy z koniem na lonży.


1. OCHRONA NÓG KONIA

Bardzo ważnym elementem podczas lonżowania, jest ochrona nóg konia. Co powinniśmy uwzględnić, przed rozpoczęciem treningu na lonży? Otóż dwie ważne rzeczy.

 * konieczne owijki lub ochraniacze! (nie zależne od tego, co będziemy ćwiczyć z koniem na lonży)
 *
wykręcone hacele! 
O wypadek nie łatwo, a dobrze wiemy, że o końskie nogi trzeba dbać z szczególnością. Wystarczy draśnięcie i już mamy kłopot na głowie!

2. BAT DO LONŻOWANIA

Niezależnie od tego, czy nasz koń jest świetnie wyszkolony, czy nie, zawsze musimy mieć pod ręką bat.
Bat nie ma wywoływać strachu u konia! Ma nam pomagać w kontrolowaniu tempa, ma wzbudzać u konia respekt przed człowiekiem. To bardzo ważne. Koń, który raz spróbuje posunąć się troszkę za daleko, na jednym razie nie skończy!
Nigdy nie kładziemy bata na ziemi! Jest to raczej z zasad bezpieczeństwa.

3. KOŃ MUSI PRACOWAĆ RÓWNOMIERNIE NA OBIE STRONY

Aby nie obciążać jednej strony konia, zmieniaj często kierunki. Unikniemy w ten sposób przeslineń itd. Równomierna praca jest bardzo ważna, dlatego najlepiej będzie liczyć okrążenia, np:. 5 okrążeń kłusem na prawo - 5 okrążeń kłusem na lewo itp.

4. WYPINACZE TYLKO NA ROZGRZANEGO KONIA

Nigdy nie rozpoczynajmy lonżować konia z wypinaczami. Koń po dniu spędzonym w stajni, ma zastygnięte stawy i mięśnie, które najpierw musi rozruszać i uelastycznić. Nie zapinajmy wypinaczy na początku treningu! Będzie to bolesne dla konia, a co za tym idzie - nieprzyjemne wspomnienie, które będzie odbijało się niechęcią do pracy w kole. A przecież nie o to chodzi!

5. LONŻOWANIE TYLKO W RĘKAWICZKACH I KASKU!

Teraz coś z zasad bezpieczeństwa dla lonżującego. Niezależnie od tego, czy mamy "super, fajną, bawełnianą, nieparzącą lonżę" - zawsze zakładajmy rękawiczki! Dodatkowa ochrona dłoni nie zaszkodzi, a nawet pomoże - zapewni lepszą przyczepność rąk do lonży, a dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji.
Kask - konieczny. Pamiętajmy, że koń to zwierzę nieprzewidywalne i kilkakrotnie większe i cieższe od człowieka. Kask przydaje się również do pracy z ziemi.

6. LONŻUJ TYLKO NA ODPOWIEDNIM PODŁOŻU


Lonżowanie powinno mieć miejsce tylko na odpowiednim podłożu lub miejscu, do tego wyznaczonym. Może to być hala, lonżownik, lub trawiasty padok. Należy wiedzieć, że błoto, czy mokra lub zamarznięta trawa zupełnie się do tego nie nadaje! Bardzo łatwo o poślizgnięcie i ciąg wypadków.

7. ODPOWIEDNIE TRZYMANIE LONŻY


To również bardzo ważna zasada. Lonża nie może być zwinięta, poplątana. Musimy mieć kontrolę nad lonżą, żeby móc ją szybko zwijać i rozwijać w razie potrzeby. Kontrolujmy podczas treningu, prawidłowe obsługiwanie się lonżą.

8. LONŻUJ W SZEROKIM KOLE

Zbyt ciasne koło obciąży naszego konia. Póżniej możemy mieć problem ze zdrowiem konia i kontuzjami. Zadbajmy o odpowiednią szerokość koła, na jakim lonżujemy.


9. NIE LONŻUJ KONIA ZBYT CZĘSTO


Lonża to bardzo dobry sposób do treningu młodego konia i nie tylko. Możemy ją stosować, jeśli z naszej winy nie możemy przeprowadzić treningu w siodle. Jednak zbyt częste treningi na lonży mogą zaszkodzić naszemu wierzchowcowi. Miejmy umiar.

10. UROZMAICENIE PRACY W KOLE

Urozmaicenie treningów jest dla konia bardzo ważne. Wprowadzaj co jakiś czas nowe wyzwania dla naszego wierzchowaca, na przykład drągi czy cavaletti. Zmieniaj otoczenie - jeżeli pogoda na to pozwoli, trenuj na dworze! Zmiany otoczenia pozwolą zwierzakowi przystosowywać się do każdej sytuacji. Nauczy to konia między innymi dyscypilny, która panuje nie tylko na hali, a koń musi o tym wiedzieć.
Wprowadzanie nowych rzeczy zapobiega nudzie! Ciągła i bezustanna praca w kole polegajaca na samym kłusie ze zmianami kierunku po 5 kołach, bardzo szybko znudzi naszego pupila.

Pamiętaj!


Lonża jest ważnym elementem w życiu sportowym każdego konia. Dbajmy o to!

Pozdrawiam! 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka