Rodzaje wędzideł - cz.1

Każdy kto używa wędzidła na swoim koniu, powinien znać jego wady, zalety i w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej. Nie jestem w stanie powiedzieć, które jest najgorsze, a które sprawdza się najlepiej. Jest to zależne od konia, jednak potrafię podzielić je na grupę gorszą i lepszą. Jestem raczej zwolenniczką jazdy naturalnej lub na łagodnych wędzidłach. W pierwszej części o wędzidłach przedstawię najpopularniejsze rodzaje wędzideł.

Wędzidło pojedyńczo łamane

Najbardziej popularny rodzaj wędzidła na świecie. Niemal w każdej stajni w jakiej jeździłam, koń chodził właśnie na takim. Jest ono jednym z najtańszych rodzai jakie można dostać (to chyba właśnie wyjaśnia dlaczego tyle szkółek je stosuje...) Co ja o nim sądzę?
Według mnie, to chyba jedno z najgorszych wędzideł jakie można używać. Wyobraźmy sobie, że za działaniem wodzy pociągamy kółka wędzidłowe. Co się dzieje? Wędzidło wygina się w odwrócona literę V, miejsce łączenia ostro uderza o delikatne końskie podniebienie, miażdżąc język i ślinianki. Jest to bolesne dla konia, a dla niedoświadczonych jeźdźców, którzy dopiero uczą się panowania nad ręką jazda z takim wędzidłem dla konia jest serio drastyczna. 
Takie wędzidło niestety często odparza i rani koński pysk.

***

Wędzidło podwójnie łamane

Podwójnie łamane jest delikatniejsze od pojedyńczo łamanego. Dlaczego? 
Otóż gdy w tym przypadku pociągniemy za kółka wędzidłowe, miejsce łączenia (mostek łączenia), ma większą powierzchnię od ostrego łączenia wędzidła pojedyńczo łamanego. Co za tym idzie - nie rani konia w podniebienie. Oczywiście działanie na język i dolną część pyska jest podobne, jednak sam nacisk na podniebienie nie wywiera tak mocnego działania jak poprzednie. Taki rodzaj wędzidła znajduje sobie zastosowanie u młodych koni.
***



Wędzidło z wąsami

Wędzidło z wąsami również może być pojedyńczo lub podwójno łamane. Działanie miejsca łączenia jest takie samo jak opisałam to wyżej. Jest to jedno z bezpieczniejszych wędzideł (również dla osób niedoświadczonych), ponieważ wąsy zapobiegają przesuwaniu się wędzidła w pysku. Dzięki temu nawet przy ciągnięciu jednej wodzy (czego zupełnie nie wolno robić z żadnym wędzidłem!) mamy pewność, że nie skrzywdzimy konia. Wąsy pomagają wędzidłu nakierować konia, wzmacnia boczne działanie.
***

Wędzidło proste

Wędzidło proste ma bardzo wiele rodzai: gumowe, plastikowe, stalowe itd. Plusem takiego wędzidła jest to, że nigdzie się nie załamuje. Jest dobre do pracy z ziemi, jednak można powiedzieć że ostrzejsze do pracy w siodle. Wymaga raczej łagodnej i doświadczonej ręki. Naciska mocniej na żuchwę konia.

C.D.N :)
Pozdrawiam! 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka