To zupełnie odpada, nie nadaję się do prowadzenia konia na takim rodzaju kiełzna, bo raczej nie mam zdolności "łagodnej ręki" i zdarzają mi się błędy, które na hackamorze byłyby niewybaczalne.
Dla kogo ogłowie bezwędzidłowe?
Na pewno dla koni u których problem jest z zaakceptowaniem wędzidła. Można też stosować u koni młodych - tzn. jeżeli był wcześniej przyzwyczajany, ale nie powinno być z tym problemów, bo działanie takiej uzdy jest takie samo jak działanie kantara. Szczerze mówiąc, można stosować u każdego konia, jeśli jesteśmy pewni że poradzi sobie z takim ogłowiem (niektóre wierzchowce mają problem z chodzeniem bez wędzidła).
Ogłowie dr Cooka
Ogłowie bezwędzidłowe dr Cooka |
Jak działa to ogłowie?
Uzda opracowana przez Roberta Cook'a jest jednym z najpopularniejszych ogłowii bez użycia wędzidła. Składa się ona z ogłowia z nachrapnikiem wyposażonym w kółka policzkowe i paska idącym za potylicą, przekrzyżowanej pod żuchwą i przeplecionej przez kółka policzkowe, do których doczepiamy wodze. W ten sposób pociągając za jedną wodzę, nacisk paska nakłada się na niemal całą głowę konia, co za tym idzie - koń chcąc pozbyć się nacisku skręca. Nacisk jest na bardzo dużej powierzchni, więc nie jest w stanie wywołać u konia ból. To jest z najważniejszych zalet tego rodzaju ogłowia.Praca na tym ogłowiu jest bardzo skuteczna - koń który wcześniej nie mógł znieść metalu w pysku błyskawicznie się uspokaja, staje się skłonny do wszystkich poleceń. Niemal wszystkie konie nie mają problemu z akceptacją nowego ogłowia bezwędzidłowego dr Cooka.
W następnej części - ogłowie side pull!
C.D.N.
Pozdrawiam!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz