Fotografowanie zachodu - wartość ISO

ISO 100

Zachód słońca? Co w tym takiego niezwykłego? Zachód jak zachód, koniec dnia, słońce się chowa za horyzontem, typowa rutyna.

No tak, rutyna. Ale dość niezwykła rutyna - zachodów słońca jest tyle, ile dni w roku. Wbrew pozorom każdy jest inny! Pomarańczowe, złote, krwistoczerwone, purpurowe, różowe, fioletowe... Każdego dnia różni sie od poprzedniego, każdego dnia coś się zmienia. Gra barw, światła - jednym słowem - kompozycja.

Jak uchwycić to na zdjęciu tak, aby światło się nie rozlewało?



ISO 200




ISO - wyraża czułość na światło filmu lub matrycy w aparacie. Im mniejsza jednostka ISO, tym mniejsza czułosć sensora. Małe czułości charakteryzują się lepszą jakością zdjęć, lepszym oddaniem kolorów. Jak korzystać z ISO?

Np. w słoneczny dzień, gdzie naturalne światło mam bardzo dobre, używamy czułości niskiej (np.100). Zapobiegniemy w ten sposób powstaniu ziarna na obrazie. W pochmurne dni ustawiamy na trochę wyższe (400, 600).
Wysokie czułości (np. 1600) charakteryzują się szumem i ziarnem cyfrowym, jednak nie należy się ich bać :) Zdarzają się sytuacje w których użycie wysokiego ISO jest konieczne (przy słabym oświetleniu , np. na koncercie).
 Ja fotografując zachody słońca, gdzie światło jest dobre używam ISO 200. Jest to również zależne od zachodu, bo gdy słońce jest za chmurami używam trochę wyższej wartości, lecz nie jest to konieczne ;) To od nas zależy, jak bardzo chcemy mieć naświetlone zdjęcie, jednak używajmy tego rozsądnie! Nie przesadzajmy z ISO, ale też nie oszczędzajmy go. Jest to bardzo przydatna funkcja :)



1 komentarz :

  1. Przydatny post. :p Interesuję się bardziej pozowaniem do zdjęć, ale ten post na pewno przyda mi się w przyszłości, kiedy będziemy chciały robić zdjęcia przy zachodzie słońca. Zapraszam: http://mysticteam-konikpolski.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka